Primjer dobre prakse
Upoznajte nas kao primjer dobre prakse u društvenom poduzetništvu
Posjet iz Srednje škole Matija Antun Reljković
Umjetnički projekt koji dokazuje kvalitetu naše udruge
Tijekom ljeta, učenici Srednje škole Matija Antun Reljković sudjelovali su u izgradnji skulpture Satira od recikliranog drvenog materijala u našem parku, Arteco Pavletić. Ova aktivnost bila je dio Erasmus+ projekta “Art of Recycling, Future for Environment”, osmišljenog za promicanje recikliranja i kreativnosti. U tjednu posvećenom Erasmus danima i strukovnom obrazovanju, skulptura Satira je svečano otkrivena u školskom vrtu. Ovaj događaj je bio kulminacija napornog rada i suradnje između učenika, škole i naše udruge. Skulptura ne samo da predstavlja simbol ekološke osviještenosti, već i povezanost s lokalnom zajednicom i njezinom kulturnom baštinom. Škola je posebno pohvalila našu udrugu kao primjer dobre prakse, naglašavajući naš doprinos obrazovanju mladih i očuvanju okoliša. Ovaj projekt pokazuje kako zajedničkim snagama možemo postići značajne rezultate, istovremeno podučavajući mlade važnim vještinama i vrijednostima.
Arteco na EU konferenciji u Irskoj
Udruga Arteco Pavletić kao inspiracija na međunarodnom događanju
U svibnju 2023. godine u mjestu Kinsale u Republici Irskoj održana je EU konferencija o održivom razvoju u obrazovanju. Domaćin dvodenevne konferencije bila je Kinsale Community School, a događaj je okupio obrazovne predstavnike i djelatnike iz 13 različitih zemalja Europske unije koji su ujedno i članovi radne skupine u sklopu “Strateškog okvira za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja u smjeru europskog prostora i šire” podskupine za obrazovanje za održivost okoliša. Glavni govornici na događaju su bila dva istaknuta stručnjaka u svojim područjima, profesora Paula Walsha i lorda Davida Puttnama. Paul Walsh je poznati profesor na studiju međunarodnog razvoja i direktor Centra za studije studije održivog razvoja na Sveučilištu u Dublinu. Lord Puttnam je uspješan filmski producent, poznati pedagog i istaknuti ekolog. Konferencija je uključivala i nekoliko panel rasprava kao grupnih rasprava. Budući da je naglasak konferencije bio na održivom razvoju u obrazovanju i stvaranju suradnje odnosno partnerstva između škole, roditelja, lokalne zajednice, nevladinih organizacija sudionici konferencije su imali zadatak na panelu koji je vodila Dr. Anne Dolan sa Sveučilišta u Limericku predstaviti predmet/simbol koji za njih predstavlja partnerstvo. Predstavnica Hrvatske je pokazala fotografije skulptura Satira i konja, Udruge Arteco i ukratko objasnila značenje Satira, njegov nastanak kao i nastanak skulptura koje predstavljaju jedinstvena umjetnička djela.
Međunarodni posjet Artecu u sklopu Erasmus+ projekta
Pozitivan primjera mladima iz Europe
U sklopu međunarodnog Erasmus+ projekta “Time to Act Green”, sudionici iz Turske, Španjolske, Italije i Hrvatske posjetili su naš park Arteco Pavletić. Projekt se fokusira na održivi razvoj i zelene prakse u svakodnevnom životu, a škola je dovela svoje sudionike u Arteco kao primjer dobre prakse. Zoran Pavletić je održao edukativnu radionicu o održivom razvoju, gdje je predstavio konkretne primjere našeg angažmana u ovom području. Sudionici su saznali o promotivnim mjerama vezanim uz klimatske promjene i održive prakse koje primjenjujemo u našem društvenom poduzetništvu, kao i o primjeni održivosti u umjetnosti. Nakon edukativnog dijela, uslijedila je zabava, obilazak imanja i osvježenje uz palačinke i čaj. Sudionici i voditelji imali su priliku izrađivati predmete od drveta, što je dodatno istaknulo važnost recikliranja i kreativnog korištenja materijala. Ovaj posjet je još jedan primjer kako Arteco Pavletić uspješno promiče održivi razvoj i ekološku svijest kroz edukaciju i praktične aktivnosti.
Posjet Artecu kao priprema za projekt u Italiji
Artecovo društveno poduzetništvo na dobrom glasu od Malina do Bergama
Učenice i profesorice Srednje škole Matija Antun Reljković, koje su sudjelovale na mobilnosti u Italiji u sklopu Erasmus+ KA2 projekta S.T.E.P.+, posjetile su 21. travnja 2022. godine našu Udrugu Arteco Pavletić. Posjet je bio ključan za njihovu pripremu prezentacije o društvenom poduzetništvu i održivosti u turizmu. U pratnji profesorica Željke Poleksić i Mirte Kos Kolobarić, učenice Laura Sudar i Sara Buketa posjetile su naš tematski park u Malinu. Tijekom posjeta, Zoran Pavletić je detaljno objasnio kako je došao na ideju za izgradnju parka i izlaganje jedinstvenih skulptura od drveta vinove loze i masline. Opisao je proces uključivanja obiteljske povijesti, održivosti, europske dimenzije i društvenog poduzetništva u naš rad te izazove i uspjehe u apliciranju na europske fondove. Na ulazu u park, posjetitelje su dočekali volonteri iz različitih europskih projekata za mlade, čije volontiranje traje dva mjeseca. Ova iskustva pružila su bogat materijal za učenice koje su predstavile svoja saznanja projektnim partnerima u Bergamu. Posjet našoj udruzi bio je izvrsna prilika za učenice i profesorice da se upoznaju s primjerima dobre prakse u društvenom poduzetništvu i održivosti. Zahvaljujemo im na posjetu i radujemo se budućoj suradnji sa Srednjom školom Matija Antun Reljković. Zahvaljujući ovom posjetu, učenice i profesorice su nas u Italiji predstavile kao primjer dobre prakse u području održivosti i društvenog poduzetništva. Njihova prezentacija, koja je uključivala naše projekte i pristupe, bila je vrlo dobro primljena i istaknuta kao model koji može inspirirati druge obrazovne i društvene inicijative u Europi.
Posjet Artecu u sklopu projekta udruge Put
Arteco kao primjer generacijske sinergije radi očuvanja tradicije
U sklopu projekta “The Last Minute Ruševo – Mladi za Ruralno”, koji provodi Udruga Put iz Ruševa, mladi i stariji članovi zajednice posjetili su tematski park Arteco Pavletić. Projekt, financiran od Središnjeg ureda za demografiju i mlade Republike Hrvatske, povezuje generacije kroz očuvanje tradicionalnih zanata i promicanje obrazovanja. Sudionici su učili o starim zanatima od starijih članova udruge, stječući dragocjeno znanje o kulturnoj baštini. Mladi su obučavali starije informatičkoj pismenosti, olakšavajući im snalaženje u digitalnom svijetu. Kalemljenje starih sorti voćaka bila je posebno zanimljiva aktivnost, pružajući sudionicima praktične vještine za vlastite vrtove. Druženje s volonterima, uz usputno učenje stranih jezika, dodatno je obogatilo iskustvo, omogućujući kulturnu razmjenu i povezivanje. Ovaj posjet pokazuje kako suradnja između generacija može obogatiti živote svih sudionika, promičući zajedništvo, obrazovanje i očuvanje tradicije. Arteco Pavletić je time istaknut kao primjer dobre prakse u povezivanju generacija i očuvanju kulturne baštine.