O udruzi

Upoznajte se s našim razvojem, djelatnošću i vizijom za budućnost

Počeci udruge Arteco Pavletić

Kako je sve započelo u Malinu

Udrugu Arteco Pavletić prije pet godina osnovala su petorica braće Pavletić u jednom od najljepših hrvatskih sela, Malinu, u Brodsko-posavskoj županiji. Uvidjevši veliki potencijal okolnih ruralnih područja, odlučili su osnovati udrugu s ciljem transformacije ovih područja u uspješne i globalno povezane zajednice. Od skromnih početaka, udruga je rasla i razvijala se, postajući važan akter u lokalnoj zajednici. Danas, Arteco Pavletić je prepoznata organizacija koja kroz svoje projekte i inicijative doprinosi održivom razvoju, umjetničkom izražavanju i socijalnoj uključenosti, inspirirajući mnoge i stvarajući pozitivne promjene.

Vizija naše organizacije

Dugoročni razvoj i prosperitet

Vizija Udruge Arteco Pavletić temelji se na promicanju obnovljivih izvora energije i održivog razvoja, umjetnosti, obrta i kreativnog izražavanja. Pružamo prilike mladim umjetnicima, obrtnicima i društvenim poduzetnicima, te povećavamo mogućnosti zapošljavanja i turizma u lokalnoj zajednici. Borimo se protiv diskriminacije i potičemo socijalnu uključenost manjina i marginaliziranih skupina, stvarajući radna mjesta za njih, kao i za mlade i nezaposlene. Podupiremo osobni i profesionalni razvoj sudionika naših projekata, surađujemo s nevladinim organizacijama na nacionalnoj i međunarodnoj razini, te unapređujemo kapacitete za buduće projekte. Promičemo ljudska prava i slobode te potičemo društveno poduzetništvo.

Provođenje europskih i nacionalnih projekata

Produktivna sinergija lokalnog i europskog

Sljedeći korak bio je izravnije uključivanje u zajednicu nuđenjem formalnih i neformalnih obrazovnih tečajeva te provođenjem nacionalnih projekata za dobrobit različitih skupina u potrebi. Naše aktivnosti proširile su se na organizaciju i provedbu projekata Europske unije, Erasmus+ i Europskih snaga solidarnosti kako bismo osigurali rast i napredak naše lokalne zajednice kao dijela šire europske obitelji. Pozivamo sudionike naših projekata da nam pomognu u poboljšanju zajednice te ih inspiriramo da iskoriste naučeno za poticanje pozitivnih promjena u svojim zajednicama, dodajući novu vrijednost i stvarajući bolje društvo za sve.

Podrška posebnim skupinama

Osnaživanje mladih i marginaliziranih skupina

Posebnu pažnju posvećujemo mladima iz NEET skupine (mladi koji nisu u obrazovanju, zapošljavanju ili osposobljavanju), mladima s invaliditetom i mladima iz nacionalnih manjina. Naš cilj je podržati njihovu socijalnu integraciju i uključenost u društvo. Kroz prilagođene programe i aktivnosti, pružamo podršku i osnaživanje kako bi se ove mlade osobe mogle integrirati u društvo i ostvariti svoj puni potencijal. Naša vizija uključuje doprinos marginaliziranih skupina našim projektima, povećavajući društvenu uključenost i raznolikost. Također, želimo pomoći ljudima da otključaju svoje skrivene talente, postanu vođe unutar svojih zajednica i uspješno se integriraju u šire društvo, pridonoseći stvaranju ujedinjenije i naprednije Europe.

Umjetnost i ekologija ruku pod ruku

Kiparstvo s poštovanjem prema prirodi

Početna iskra za putovanje naše udruge bila je eksperimentiranje s mogućnostima umjetničkog izražavanja kroz kiparstvo koristeći ekološki prihvatljive materijale. Arteco Pavletić započela je svoje putovanje s strašću prema umjetničkom izražavanju i ekologiji. Pioniri smo ovog tipa kiparstva u Hrvatskoj, i svakom skulpturom razvijali smo dublje poštovanje prema prirodi. Transformirali smo naš prostor u Tematski park Pavletić, ukrašen u stilu svjetske, staroslavenske i hrvatske mitologije, stvarajući voljeno lokalno odredište. Naša udruga temelji se na snazi umjetnosti da nadahne i podigne duh, istovremeno čuvajući i štiteći našu okolinu.

Edukativna uloga kroz umjetnost

Umjetnost kao alat za osobni razvoj

Posebno naglašavamo rad s mladima, vjerujući u snagu umjetnosti kao alata za izražavanje, stvaranje i osobni razvoj. Kroz razne umjetničke discipline i aktivnosti, pružamo mladima priliku da istraže svoju kreativnost, razviju talente i povežu se s drugim mladima koji dijele istu strast prema umjetnosti. Naša udruga provodi različite umjetničke projekte namijenjene mladima kako bi im omogućili izražavanje i razvoj njihovog umjetničkog potencijala. Ostajemo posvećeni vjeri u snagu umjetnosti da nadahne i podigne duh, istovremeno čuvajući i štiteći našu okolinu.

Transformacija u društveno poduzetništvo

Od udruge do društvenog poduzeća

S vremenom smo shvatili da je pojam koji najbolje opisuje naše nastojanje „društveno poduzetništvo“, zbog čega smo odlučili u potpunosti prihvatiti ovaj koncept. Društveno poduzetništvo kombinira poslovne metode s društvenim ciljevima, stvarajući održiva rješenja za društvene probleme. Transformirali smo Udrugu Arteco Pavletić u prvo društveno poduzeće u Brodsko-posavskoj županiji. Naš cilj je stvaranje pozitivnih promjena u zajednici kroz inovativne i održive projekte. Naša nova struktura omogućava nam da bolje odgovorimo na potrebe zajednice, potičući ekonomski razvoj i socijalnu uključenost.

Podrška nevladinim organizacijama

Edukacija i prostor za uspješne projekte

Naša udruga pruža raznovrsne usluge nevladinim organizacijama, uključujući edukacijske radionice usmjerene na unaprjeđenje vještina i kompetencija organizacija koje rade na projektima za mlade Europske unije. Naš tim nudi stručno savjetovanje i smjernice za provedbu projekata, posebno jer imamo bogato iskustvo u radu s mladima. Osiguravamo sigurno i zabavno okruženje za angažman mladih. Također, nudimo smještaj i prostor u slikovitom selu Malino, Hrvatska, idealno za organizaciju projekata i radionica. Arteco Pavletić posvećen je podršci organizacijama u postizanju ciljeva, poticanju suradnje i razvoju inkluzivne i angažirane mlade zajednice diljem Europe.

Dio mreže nevladinih udruga i društvenih poduzeća

Partnerske organizacije